Wyzwolenie Myszkowa; wczesne lata PRL-u

Strona główna » Opowiadania » Wyzwolenie Myszkowa; wczesne lata PRL-u

data dodania: 2009-05-08 09:19:22

Gdy wojska radzieckie doszły do granic Górnego Śląska, Niemcy uważając ten odcinek frontu za strategicznie bardzo ważny, przerzucili tu swoje siły i najlepsze oddziały. W tym wyborową dywizję pancerną "Herman Göring", która przybyła do Myszkowa 15 stycznia 1945 roku. Na drugi dzień niemieckie władze cywilne opuściły Myszków. Natomiast wojska okupacyjne i żandarmeria przebywały tu do 20 stycznia.

16-ego stycznia kierownictwo nad zakładami produkcyjnymi Myszkowa objęły polskie władze konspiracyjne. Specjalna grupa wyłonionych pracowników wyznaczyła członków załogi do zabezpieczenia majątku zakładowego. Ludzie ci spełniali powierzone im czynności często z narażeniem życia. Nie było żadnego wypadku kradzieży, zniszczenia, czy nie zabezpieczenia urządzeń, maszyn lub materiałów. W dniu 18-go stycznia przybyła do zakładów grupa gestapowców i rozkazała robotnikom ładować na samochody cenniejsze materiały, takie jak: pasy transmisyjne, metale kolorowe, silniki elektryczne.

W dniu 19 stycznia 1945 roku wojska rosyjskie pod wodzą kapitana Denisewicza wkroczyły do Myszkowa. Denisewicz zginął w czasie walk wyzwoleńczych na ulicach Myszkowa. Dla uczczenia jego pamięci Centralny Plac został nazwany imieniem Denisewicza (dziś to Plac Dworcowy), a także wystawiono mu pomnik przy Zespole Szkół Rolniczych w Myszkowie z następującą treścią: "Majorowi Armii Radzieckiej Igorowi Denisowiczowi poległemu 19.01.1945 r. w walce o wyzwolenie Ziemi Myszkowskiej, Mieszkańcy  Myszkowa”.

Dynamicznie rozwijająca się osada Myszków rozporządzeniem ministra Administracji Publicznej z dnia 8.IV.1949 r. otrzymuje prawa miejskie. Rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 listopada 1955 r., Dziennik Ustaw Nr 45 poz. 97, z części powiatu zawierciańskiego utworzono nowy powiat i ulokowano jego siedzibę w Myszkowie. Nowopowstały powiat myszkowski obejmował już 3 miasta, a mianowicie oprócz Myszkowa Żarki, które odzyskały prawa miejskie w dniu 9 sierpnia 1949 r. oraz Koziegłowy, którym nadano prawa miejskie 16-ego listopada 1949 r. Do wyżej wymienionego powiatu należało również Osiedle Poraj i 22 gromady, jak: Będusz, Choroń, Cynków, Gniazdów, Góra Włodowska, Jastrząb, Jaworznik, Koziegłówki, Kuźnica Stara, Lgota Górna, Ludwinów, Masłońskie, Mzurów, Niegowa, Nowa Wieś, Osiek, Pińczyce, Przybynów, Siedlec, Sokolniki, Tomaszowice i Zawada.

Wyżej wymienione gminy posiadały razem 66 wsi i 8 przysiółków. W rok później, 1-go stycznia 1957 r., dołączone zostały dalsze 2 gromady z powiatu zawierciańskiego, a mianowicie Mrzygłód i Markowice. Od tego czasu na terenie powiatu myszkowskiego były 3 miasta, 24 gromady, 75 wsi i jedno osiedle. Powierzchnia powiatu stanowiła wówczas 50.315 ha, a ludność wynosiła 64.000 osób. Utworzenie siedziby administracji powiatu w Myszkowie, spowodowało dalszy dynamiczny rozwój miasta. Ludność mogła korzystać z wielu udogodnień. Powstały nowe instytucje i urzędy o zasięgu powiatowym, było wiele nowych miejsc pracy. 

W dniu 21 stycznia 1956 roku nowopowstała myszkowska Rada Narodowa wybrała Prezydium w składzie: Przewodniczący: Stanisław Rosikoń, z-ca: Władysław Sygit oraz dwóch członków: Wiktor Gębka i Edward Pelikan. W trzy miesiące później na sekretarza PZPR powołano Leszka Fabiańskiego. 25 czerwca 1956 r. rozpoczął swą działalność Komitet Powiatowy Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. W tymże roku utworzono Sąd Powiatowy w Myszkowie, organa prokuratury powiatowej, Milicji Obywatelskiej, i Oddziału Narodowego Banku Polskiego. 1-go czerwca 1956 r. powstał Państwowy Zakład Ubezpieczeń oraz Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", Powiatowy Komitet Frontu Jedności Narodowej, Liga Kobiet, Związek Młodzieży Socjalistycznej, Związek Młodzieży Wiejskiej, Związek Harcerstwa Polskiego, Towarzystwo Przyjaźni Polsko – Radzieckiej, Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz wiele innych społeczno-kulturalnych organizacji o zasięgu powiatowym, które wywierały poważny wpływ na kształtowanie się życia gospodarczego i kulturalnego w nowopowstałym powiecie. Trzeba było dać moc wysiłku i pokonywać wiele trudności, aby nowopowstałe instytucje i urzędy mogły rozpocząć swą działalność. Tym bardziej, że miasto Myszków nie było przygotowane na siedzibę urzędu powiatowego. Nie posiadało odpowiednich lokali i urządzeń na pomieszczenia biur i urzędów. Dało się odczuć brak kwalifikowanej kadry. Sama Powiatowa Rada Narodowa miała swą siedzibę w czterech różnych punktach miasta. W 1958 r. rozpoczęto budowę nowego gmachu o 130 pokojach na siedzibę Powiatowej Rady Narodowej przy ulicy Kościuszki. Budowa pomieszczeń administracyjnych nie ograniczyła się tylko do Myszkowa. W roku 1947 wybudowany został piękny dom administracyjny w gminie Pińczyce, w roku 1955 w mieście Koziegłowy. Były Samorząd przy pomocy państwa wybudował nowy ratusz. W 1954 r. powstają dalsze gromadzkie rady narodowe: w Będuszu, Choroniu, Cynkowie, Gniazdowie, Górze Włodowskiej, Jastrzębiu, Jaworzniku, Kuźnicy Starej, Lgocie Górnej, Ludwinowie, Żarkach Letnisku, Mzurowie, Nowej Wsi, Osieku, Przybynowie, Siedlcach, Sokolnikach, Markowicach, Tomaszowicach i Zawadzie.

Zmieniła się struktura gospodarcza ziemi myszkowskiej, z czysto rolniczej na rolniczo–przemysłową. Teoretycznie nie było ludności miejskiej, gdyż żadne osiedle nie miało praw miejskich. Po nadaniu praw miejskich w trzech miastach i osiedlu zamieszkiwało ok. 24.320 mieszkańców, co stanowiło 42% ludności całego powiatu. Miasto Myszków rozrastało się w bardzo szybkim tempie.

Sejm PRL w dniu 25 lutego 1954 roku podjął uchwałę o obiektach dla uczczenia 1000-lecia Państwa Polskiego, w latach 1960-1966, uwzględniając między innymi zbudowanie ze środków społecznych Szkół Pomników Tysiąclecia. Na Sesji PRN, która odbyła się 30 listopada 1957 roku, w świetlicy Fabryki Papieru w Myszkowie, podsumowano działalność Prezydium i Rady Powiatowej za okres dwóch lat, tj. od 21.01.1956 r., czyli od powstania powiatu.

A oto niektóre ważniejsze osiągnięcia:
Przeprowadzenie elektryfikacji 20-tu wsi.
Rozpoczęcie budowy 6-ciu nowych szkół podstawowych.
Oddanie do użytku trzech nowych bloków mieszkalnych dla 54 rodzin, po 2 i 3 pokoje z kuchnią.
Wyremontowano 579 izb mieszkalnych.
Uruchomiono Pogotowie Ratunkowe z 5-ma sanitarkami.
Uruchomiono w Myszkowie stację benzynową.
Wykopano na wsiach 7 nowych studni głębinowych.
Rozpoczęto budowę  7-miu świetlic gromadzkich.
Rozpoczęto budowę 10-ciu remiz strażackich.
Rozpoczęto budowę domu nauczyciela w Myszkowie
Oddano wykończony Dom Kultury w Żarkach.
Wykończono 2 odcinki nowych dróg, z Poraja do Koziegłów i z Pińczyc do Myszkowa.

W roku 1966 Miejska Rada Narodowa uchwałą nr IV/15/69 r. z dnia 24 września 1969 r., nadała miastu herb przedstawiający fragment zakładów pracy w Myszkowie, a mianowicie: godło państwowe na tle czterech kominów przedstawiających cztery zakłady pracy: Hutę "Światowit", Fabrykę Papieru, Fabrykę Naczyń Emaliowanych i Fabrykę i "Wartex". Kominy na zewnątrz otoczone są dwoma stylizowanymi kłosami zbóż. Dolne części tarczy herbowej przecina niebieska wstęga rzęki Warty. Autorem herbu jest Myszkowianin Ryszard Adamiak.

Tekst źródłowy: "Zabytki oraz ciekawostki Myszkowa i okolicy", U.I. Górski

Strona główna
Czy wiesz że

Przez Myszków przepływa trzecia co do długości rzeka w Polsce (808 km). Ponieważ była ona trudna do przebycia, istniał na niej bród, gdzie ją przekraczano, stąd nazwa Mijaczów. Natomiast w Mrzygłodzie istniała przewłoka, czyli miejsce ...

Mieszkańcy Mrzygłodu walczyli u boku T. Kościuszki (stąd określenie niektórych rodzin mianem Kosinierek), oraz w powstaniu styczniowym, co upamiętniają dwie mogiły w lasku brzozowym nad Wartą i stojący na rynku pomnik. W 1986 r. ...

Nazwa miejscowości Mrzygłód została podobno nadana przez Bolesława Krzywoustego po tym, jak książę podczas polowania zabłądził w puszczy. Gdy go znaleziono, prawie konał z głodu. Z wdzięczności za cudowne ocalenie wybudował ...

Na tzw. Michałowie - obecnie jednej z dzielnic Myszkowa, a uprzednio jednym z folwarków Mijaczowa, wystawiono wielki piec na węglu drzewnym, dający rocznie ok. 12 tys. cetnarów surowca, który był początkiem fabryki. W miejsce wielkiego pieca ...

Prawdopodobnie najdłużej żyjącym mieszkańcem ziemi myszkowskiej był Andrzej Filipowski, uczestnik wojny polsko-radzieckiej, żołnierz Kampanii Wrześniowej 1939 r. Został odznaczony Krzyżem Pamięci Mt. Cassino (1945), Srebrnym Krzyżem ...

Myszków, będący miastem od 1 I 1950 r. otrzymał herb na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z dnia 24 IX 1969 r. Autorem projektu przedstawiającego 4 kominy (symbolizujące cztery duże fabryki: MZM Mystal, MFNE Światowit, Myszkowskie ...

Na wzgórzu Góry Będuskiej, przy szosie prowadzącej do Siewierza, w dawnym ogrodzie dworskim stoi kapliczka wystawiona na pamiątkę walki stoczonej przez szlachtę siewierską ze Szwedami. Kapliczkę wzniesiono w 1656 r., a w 1916 odrestaurowano.

dalej
Wyszukiwarka
Wpisz szukane słowo lub wyrażenie
Newsletter
Subskrybuj e-biuletyn
Serwis pod patronatem Urzędu Miasta Myszkowa. Rozwój strony wspierają mieszkańcy Myszkowa.
ALPANET - Polskie Systemy Internetowe